Doğanbey Karina

Milattan öncesi 7. yüzyıldan günümüze kadar uzanan tarihi bir köydür Doğanbey. MYkale Dağları'nın yamaçlarında kurulmuştur ve Cumhuriyet'in kuruluşuna kadar Rumlara ev sahipliği yapmıştır. Söke ilçesine bağlı Priene kentinin bitiminde yer alan son yerleşim bölgesidir.

Geleneksel rum mimarisinin tüm özelliklerini barındıran işçilik ile hazırlanmış evler bu köyün ilk göze çarpan niteliklerinden biridir. Küçük ve temiz sokaklarda gezerken taş evlerin kattığı mistik havayı hissedip , şelale ve nehri görmeniz şiddetle tavsiye edilir.

Rumların 1920'li yıllarda köyden ayrılması ile bu bölgeye balkan türkleri yerleşmiştir. Ancak bölgenin iklimsel nedenlerinden dolayı köye entegre olamamışlardır. Bunun sonucunda da köy 1985 yılında tamamen boşaltılmıştır. Bu tarihten itibaren boş kalan köy ilerleyen yıllarda tekrar değerlenmiş ve mimari yapısının katmış olduğu özelliklerle tekrar eski kalabalığına kavuşmuştur.

Doğanbey köyüne mutlaka uğramanızı ve hazırlanan mütihiş balık sofralarında yer almanızı öneriyoruz.

#kuşadası tatil #kuşadası #meryem ana #kadınlar plajı #güvercinada #yılancı burnu #yeşil plaj #geziyorum #yaz tatili #kuşadası geceleri #artemis tapınağı #isa bey camii #doğanbey karina #antik tiyatro #kazbeyli köyü